Kuchnia włoska

Kuchnia włoska jest znana i ceniona na całym świecie głównie dzięki prostocie i smakowitości potraw. Pomimo tego, że uważa się powszechnie, że dania kuchni włoskiej to w większości potrawy mączne czy owoce morza, to wcale nie można jej uznać za monotonną. Różnorodność oraz bogaty zakres smaków jest w są w niej niesamowite. Każdy region kraju czy miasto może też pochwalić się własnymi specjalnościami.

Dania włoskie z południowej części kraju są uznawane za niezwykle delikatne i lekkostrawne, a co za tym idzie zdrowe. Z tego powodu też określa się ją mianem kuchni śródziemnomorskiej. To przede wszystkim w niej znajdziemy liczne owoce morza, ryby z okolicznych mórz i rzek, prawdziwą obfitość warzyw i owoców (głównie cytrusy, ananasy i brzoskwinie), a do smażenia potraw czy do sałatek używa się prawie wyłącznie naturalnej oliwy.
Na północy kraju przyrządza się natomiast częściej potrawy na maśle. Przewagę w diecie mieszkańców Mediolanu czy Turynu mają mięsa i ryby, a jeśli chodzi o owoce, spotykać można gruszki, wiśnie, jabłka, jagody, śliwki czy morelki.
Najpopularniejszym warzywem jest pomidor, który jest często bazą do sosów i sałatek. Używa się go w kuchni włoskiej praktycznie w każdej postaci: cały, jako przecier, sos, sok, a nawet jako dżem. Często pomidora się suszy, marynuje, soli, kisi oraz grilluje i wędzi. Tylko trochę mniej popularne z warzyw są bakłażan, dynia, por, cebula, brokuł, papryka kolorowa, kapusta, karczochy, szparagi, fasola biała i czerwona czy też kapary.

Włosi – tak samo jak Francuzi czy Hiszpanie – z jedzenia starają się czynić sztukę. W przypadku Włochów polega to jednak bardziej na prostocie wykonania dania oraz dobraniu składników, a niekoniecznie na wyrafinowanej technice czy wyjątkowych produktach. Bierze się to głównie z ich stylu życia oraz z temperamentu południowców, który sprawia, że Włosi niezwykle spontanicznie i gromadnie organizują spotkania oraz biesiady, których miejscem może być zarówno dom jak i typowa restauracja włoska. Wymusza to tworzenie prostych i smakowitych przepisów na sycące dania, które zadowolą wszystkich obecnych.

Dodaj komentarz